Tiskové zprávy

Pamětní deska št. kpt. Malkovského se po letech vrací na karlovarské letiště

Dne 8. 6. 2015 proběhla na letišti Karlovy Vary vzpomínková akce na št. kpt. Ing. Františka Malkovského, při které byla slavnostně znovuodhalena pamětní deska tomuto významnému československému letci. Vzpomínkové akce, kterou společně připravily společnost Letiště Karlovy Vary s. r. o a Svaz letců České republiky, se zúčastnili významní hosté v čele s náměstkem hejtmana Karlovarského kraje, panem Jakubem Pánikem a 1. místopředsedou SLČR, plukovníkem Ing. Oldřichem Pelčákem. 

Účastníci akce si připomenuli nešťastnou událost, ke které došlo před 85 lety při leteckých slavnostech Masarykovy letecké ligy v Karlových Varech. Vystoupení št. kpt. Malkovského, naplánované na 8. 6. 1930 odpoledne, mělo být vrcholnou událostí těchto slavností. Bohužel, na konci zhruba třicetiminutového vystoupení došlo při závěrečné akrobatické figuře ke ztrátě kontroly nad letadlem, které se následně zřítilo, a jeho pilot zahynul.

Št. kpt. Ing. Franišek Malkovský

Tuto událost a odkaz osobnosti št. kpt. Malkovského si pozvaní hosté nejprve připomenuli ve veřejné části nové odbavovací haly letiště, kde je nově pamětní deska umístěna. Po jejím slavnostním znovuohalení následoval další program. Nejprve se hosté a návštěvníci mohli seznámit s výstavou o historii, současnosti a budoucnosti karlovarského letiště.

Přes nepřízeň počasí se podařilo naplnit celý oficiální program vzpomínkové akce, který vyvrcholil leteckými ukázkami – akrobatickým vystoupením Jiřího Durase z místního Leteckého akrobatického centra se speciálem Zlín Z-50M, letovou ukázkou modelu Malkovského dvouplošníku Avia BH-21 "Rudý ďábel", kterou vedl ing. Vratislav Rejda a vrcholem byly dva průlety dvojice vojenských stíhaček JAS 39C Gripen ze základny v Čáslavi.

Model letadla Avia BH 21, předvedený při akci u příležitosti odhalení pamětní desky št. kpt. Malkovskému

Pamětní desku nechal v roce 1991 zhotovit tehdejší Aeroklub České a Slovenské Federativní republiky na popud bývalého šéfredaktora časopisu Letectví a kosmonautika pana Josefa Frýby. Jejím autorem je akademický sochař Jan Bartoš. Pamětní deska byla původně umístěna na původní odbavovací budově karlovarského letiště z třicátých let minulého století, kam byla instalována při příležitosti zasedání akrobatické komise FAI v roce 1991 na letišti v Karlových Varech. Již v roce 1998 však byla během první fáze rozsáhlé rekonstrukce této budovy sejmuta a uložena v karlovarském aeroklubu. Posléze byl její osud nejasný až do roku 2014, kdy při vyklízení budovy aeroklubu, kterou odkoupil Karlovarský kraj, byla tato pamětní deska nalezena. Pamětní deska byla ovšem ve velmi špatném technickém stavu.

Obnovená pamětní deska št. kpt. Malkovskému

Vedení společnosti Letiště Karlovy Vary s. r. o. v lednu 2015 rozhodlo, že u příležitosti blížícího se 85. výročí osudového letu št. kpt. Malkovského bude pamětní deska znovu na letišti umístěna. V průběhu jara 2015 tak byla pamětní deska kompletně restaurována, opravena a osazena na kamennou desku. Pamětní deska je nyní umístěna v pravé části veřejné odbavovací haly letiště Karlovy Vary, v prostoru před bezpečnostní kontrolou.

Letoun št. kpt. Malkovského Avia BH 21 na dobové fotografii

  
Počet komentářů : 0  |  Přidejte první komentář