Bezpečenostní odbavení

Zásady a pravidla bezpečnostního odbavení na letišti

Před cestou na letiště se předem seznamte s přepravními podmínkami, v případě nejasností se obraťte na leteckou společnost, s níž cestujete. Pro klidný a komfortní průběh odbavení se na letiště dostavte s dostatečným časovým předstihem.

Nedílnou součástí odbavení k letu je i bezpečnostní odbavení. Aby Vaše odbavení proběhlo co nejrychleji a nejjednodušeji, žádáme Vás o spolupráci a součinnost s našimi pracovníky. Zde je pro Vás několik rad a doporučení:

 1. Ověřte, že Vámi přepravované předměty vyhovují požadavkům bezpečnostních předpisů a že se nejedná o předměty, které jsou pro leteckou přepravu zakázané. Tuto informaci Vám poskytne letecká společnost nebo ji rádi poskytnou naši pracovníci na stanovišti bezpečnostní kontroly.
 2. Po příchodu na stanoviště bezpečnostní kontroly vyčkejte, až na Vás přijde řada. Respektujte vymezené koridory a pokyny bezpečnostních pracovníků, přispějete tím k plynulému průběhu bezpečnostní kontroly.
 3. Před zahájením bezpečnostní kontroly bude ověřena oprávněnost Vašeho vstupu do vyhrazených prostor letiště. Proto budete požádáni o předložení Vašich dokladů (tj. pasu či obdobného dokladu a palubního lístku – boarding pass).
 4. Ze zavazadla vyjměte a odložte do plastové přepravky:
  1. veškeré tekutiny a gely o objemu do 100ml uložené do průhledného opakovaně uzavíratelného plastového sáčku. Tekutiny a gely o objemu nad 100ml, s výjimkou dětské stravy a léků, které budou používány po dobu cesty, je zakázáno přepravovat;
  2. elektroniku (notebooky fotoaparáty, kamery apod.);
 5. Zavazadlo položte na pás rentgenového zařízení
 6. Dále do plastové přepravky odložte:
  1. Všechny kovové předměty, např. klíče, mince, apod., a dále peněženku, opasek, hodinky mobilní telefon, cigarety a další podobné předměty.
  2. Svůj svrchní oděv (kabát, bundu, sako), pokrývku hlavy (čepici, klobouk apod.), šálu;

Vyčkejte pokynu bezpečnostního pracovníka k průchodu detekčním rámem. Prosíme, respektujte případné vyzvání k dodatečné kontrole, tato procedura není namířena proti Vám osobně. Na základě výsledků bezpečností kontroly Vašich osobních věcí a zavazadel rovněž můžete být bezpečnostním pracovníkem vyzváni k otevření zavazadla, případně k předložení některého z kontrolovaných předmětů k následné prohlídce. Buďte prosím nápomocni a bez výhrad toto akceptujte.

Po ukončení bezpečnostní kontroly si nezapomeňte vzít zpět své zavazadlo a všechny odložené předměty.

Předměty, které jsou klasifikovány jako zakázané pro přepravu nebo budou bezpečnostním pracovníkem takto vyhodnoceny, budou zabaveny a předány k následné likvidaci.

PŘÍKLADY POVOLENÝCH A ZAKÁZANÝCH PŘEDMĚTŮ

Příruční zavazadlo Zapsané zavazadlo
Odbaveni Notebooky, fotoaparáty, hudební přehrávače (MP3, discmany), mobilní telefony ok ok***
Odbaveni Tekutiny a gely okdo 100 ml * oknad 100 ml
Odbaveni Nože a nůžky, jejichž ostří nebo čepele nejsou delší než 6 cm (nevztahuje se na nože s pojistkou) ok ok
Odbaveni Tekutiny pro léčebné účely, kojenecká strava v množství nezbytném pro dobu letu ok ok
Odbaveni Nářadí (vrtáky, kladiva, šroubováky, klíče, apod.), lékařské nástroje no ok
Odbaveni Střelné zbraně a jejich imitace (paintbalové, airsoftové, startovací, plynové, apod.), munice ** no ok
Odbaveni Hokejky, golfové, lyžařské, turistické a podobné hole, rybářské pruty, pádla no ok
Odbaveni Výbušniny a nástražně výbušné systémy, rozbušky, zábavná pyrotechnika no no
Odbaveni Kyseliny, žíraviny a hořlaviny no no
Odbaveni Tlakové nádoby a plyny jakéhokoliv druhu (např. propan-butan, obranné spreje) no no
Odbaveni Hořlavé pevné a tekuté látky, radioaktivní látky, toxické nebo infekční látky no no

* Všechny tyto tekutiny a gely musí být vloženy do průhledného a opakovatelně uzavíratelného sáčku (k dostání na letišti).
** V souladu se zákonem o zbraních a střelivu a přepravními podmínkami dopravce.
*** Cenné předměty by měly být pokud možno přepravovány pouze v příručním zavazadle, za jejich případné poškození v zapsaném zavazadle či ztrátu nenese dopravce odpovědnost.

Demonstrativní výčet zakázaných předmětů (pdf; 193 kB)

Předměty, na jejichž přepravu se nejčastěji ptáte:

Berle a jiné pohybové zdravotní pomůcky, které potřebujete pro vlastní potřebu – povoleno v příručním i zapsaném zavazadle.

Campingové kartuše a podobné nádoby obsahující hořlavý stlačený plyn – zakázáno v příručním i zapsaném zavazadle.

Cigaretové zapalovače, zápalky a náplně do zapalovačů - zapalovače a zápalky v množství 1ks/osobu, pokud je osoba má u sebe, jsou povoleny, v zapsaném zavazadle jsou zakázány. Benzínové (Zippo) a tzv. „turbo“ (Torch lighters), jsou zakázány v příručním i zapsaném zavazadle.

Deštníky a slunečníky – standardní deštníky povoleny v příručním i zapsaném zavazadle, deštníky a slunečníky větších rozměrů povoleny pouze v zapsaném zavazadle.

Injekční jehly k aplikaci inzulínu a jiných zdravotně nezbytných medikamentů – povoleno v příručním zavazadle. Medikamenty je vhodné přepravovat v originálním obalu, lékařské potvrzení je vhodné, ale ne nezbytné.

Marmelády, džemy a podobné potraviny – na přepravu v příručním zavazadle se vztahují omezení přepravy tekutin a gelů, v zapsaném zavazadle povoleno přepravovat bez omezení.

Masné výrobky, salámy, klobásy – pokud obsahují tekutou složku, vztahují se na ně při přepravě v kabinovém zavazadle omezení přepravy tekutin a gelů, v zapsaném zavazadle povoleno přepravovat bez omezení, předem se však informujte na podmínky dovozu potravin do Vaší cílové destinace.

Netekuté léky a medikamenty – povoleno přepravovat v příručním i zapsaném zavazadle.

Zábavná pyrotechnika, prskavky – zakázáno přepravovat v příručním i zapsaném zavazadle.

Stránka aktualizována: 11.08.2020
Úvodní stránka ~ Cestující a hosté ~ Společnost ~ Pro posádky ~ Tisk ~ Mapa webu
© 2021 Letiště Karlovy Vary s.r.o. ~ Powered by: BeInside.cz